Vakfın Kurucuları

Hayat_Karabekir
Hayat Karabekir Feyzioğlu

7 Kasım 1927 yılında Kazım Karabekir ve İclal hanımın ikiz kızlarından biri olarak İstanbul Kanlıca’ da dünyaya geldi.Lise eğitimini İstanbul’da Erenköy Kız Lisesinde tamamladı, eğitimine Ankara’da İsmet Paşa Kız Enstitüsünde devam etti.1949 yılında evlendiği eşi Prof. Dr. Feyzi Feyzioğlu’nu 1983 yılında Ankara Esenboğa’da meydana gelen uçak kazasında kaybetti.2000 yılında kardeşi Timsal Karabekir ve merhum ikizinin kızı Gülden Gazioğlu ile beraber Kazım Karabekir Vakfını kurdu.2005 yılında Kazım Karabekir Paşanın Erenköy’deki evinin müze haline getirilmesi, 2006 yılında kitaplarının Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayımlanması, 2008 yılında İstanbul Galatasaray Sermed Çifter salonundaKarabekir Sergisinin açılması çalışmalarında bulunmuş,Karabekir Paşanın anıldığı çeşitli konferans ve panellerde yer almıştır.Üç kız annesi olan Hayat Karabekir Feyzioğlu İstanbul’da ikamet etmektedir.

Timsal_Karabekir
Timsal Karabekir Yıldıran

General Kâzım Karabekir'in 3. kızı, 1941 yılında Ankara'da doğdu. 26 Ocak 1948'de 7 yaşını tamamladığı gün babasını kaybetti. Babasının vefatından sonra aile İstanbul Erenköy'deki köşke yerleşti. Erenköy Zihnipaşa ve İngiliz High School'u bitirdi. 1960 yılında bir Ayasbeyoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden 3 çocuğu oldu. Eşinin yedek subaylığını yaptığı Sivas Şimkürek köyünde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Aydın'da bir süre ziraat ile ilgilendiler. 1978 yılında 'Uğur Tenis Tesisleri'ni kurdu ve 1996 yılına kadar tenis ve spor faaliyetlerinde bulundu. İkinci evliliğini Sayın Atilla Köymen Yıldıran ile yaptı. Eşi ile birlikte doğu ve güneydoğu illerimizde bir seri konferans verdiler. Konferans konuları 'Silahla değil kaleyle savaşmalıyız' anlayışı oldu. 1999 yılında Atilla Köymen Yıldıran'ın öncülüğü ile Kâzım Karabekir Kültür Merkezi'ni kurdular. 2003 yılında buna katılan Kâzım Karabekir Vakfı'nın ve müzesinin kurucusu oldu. Bu vakıf ile Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet etmek, yakın tarihimize ışık tutmak, ulaşabildiği her yere yardım edebilmek ve genç nesile tarihimizi öğretmek için çalışmaktadır. Son yıllarda kapsamlı bir konferans serisini gençlerle buluşturmaktadır. Bu konferansların konusu Kâzım Karabekir arşivinden yararlanılarak oluşturulmuş fotoğraflar ile 'Çanakkale DenCumhuriyete', 'Dünü unutmak için yarına hakkın olsun.' başlıkları altında toplanmıştır. Tüm gelirini ve zamanını bu vakıf çalışmalarıyla dolduran Timsal Karabekir Yıldıran bu asil görevi sağlığı ve ömrü müsaade ettiği sürece yapmayı arzu etmektedir.

Gülden_Gazioğlu
Gülden Gazioğlu

1952 İstanbul doğumlu. Kazım Karabekir Paşanın kızı Emel Özerengin ile Prof Faruk Özerengin’in kızıdır.Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulunu ve Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünden1973 yılında mezun oldu. Mezuniyet tezi olarak, dedesi Karabekir Paşanın “Öğütlerim” adlı eserini eski yazıdan yeni yazıya çevirip yayına hazırlamıştır .1973 yılında değerli is adamlarımızdan Metin Gazioğlu ile evlenmiştir.Mete Gazioğlu (1975) ve Faruk Gazioğlu (1981) adında iki oğlu vardır.2003 yılında Kazım Karabekir Vakfının kurulmasında kurucu üye olmuş ve halen Vakfın yönetim Kurulu üyesidir.Annesinden kendine miras kalan Kazım Karabekir köşkünü, Karabekir Müzesi haline dönüştürülmesi amacı ile Vakf’a bağışlamış ve müzenin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur.